Pielgrzymka bez euforii
Katolicy znów czują się dyskryminowani – mówi katolicka teolog ze Szkocji
Po raz pierwszy w historii papież rozpoczyna dziś państwową wizytę w Wielkiej Brytanii. Benedykt XVI spotka się z królową Elżbietą II w Edynburgu, a potem odprawi mszę dla tysięcy wiernych w Glasgow. Jutro uda się do Londynu, gdzie wygłosi m.in. wykład w Westminster Hall, a w niedzielę w Birmingham beatyfikuje Johna Henry’ego Newmana – jedne-go z najsłynniejszych myślicieli epoki wiktoriańskiej, który przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm. Pierwszą od czasu reformacji, a zarazem jedyną do tej pory wizytę papieską na Wyspach złożył w 1982 r. Jan Paweł II. Nie miała ona jednak charakteru wizyty państwowej, lecz pielgrzymki.
Rz: Czy Benedykt XVI będzie witany przez katolików na Wyspach z równym entuzjazmem jak Jan Paweł II w 1982 roku?
Julie Clague: Papież odwiedza Wielką Brytanię w trudnym momencie dla Kościoła. Wśród katolików na Wyspach dominuje poczucie niepewności i lęku przed przyszłością. Przeżywamy kryzys tożsamości. 28 lat temu panował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta