Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapis na piśmie pozwoli uniknąć kłopotów

16 września 2010 | Gazeta prawa i podatków | Joanna Jasiewicz

Skierowanie sprawy do sądu arbitrażowego przy nieważnym zapisie może doprowadzić do przedawnienia roszczenia i utraty szansy na dochodzenie praw przed jakimkolwiek sądem

Dla większości przedsiębiorców rozpoznawanie sporów przed sądem arbitrażowym stanowi element codziennej praktyki. Jest jednak wiele zagadnień związanych z zapisem na sąd polubowny, które nie są dostrzegane, a mogą zadecydować o tym, czy taki zapis lub też umowa arbitrażowa są skuteczne.

Odpowiednie postanowienie

Kodeks postępowania cywilnego określa ogólne zasady działalności sądów polubownych. Niezwykle jednak pomocne, z punktu widzenia osób negocjujących czy też opracowujących klauzule arbitrażowe, jest orzecznictwo oraz liczne piśmiennictwo w tym zakresie.

Zapis na sąd polubowny wymaga formy pisemnej – odpowiedniej klauzuli w umowie czy też oddzielnej umowy. Jakakolwiek forma konkludentna, tj. dorozumiana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8728

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament