Przywilejów w ciąży i podczas opieki nad potomstwem jest bez liku
Ani przyszła matka, ani pracownica po porodzie nie stracą posady. Gwarancję zatrudnienia ma także osoba korzystająca z urlopu wychowawczego, choć nie bezwzględną. Na udogodnienia może liczyć też podwładna, która karmi
Pracodawca nie może ignorować praw pracownic ciężarnych i zatrudnionych rodziców. Oprócz kodeksu pracy nakazuje mu to dyrektywa Rady 92/85/ EWG z 19 października 1992 r. w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, pracownic, które niedawno rodziły, i pracownic karmiących piersią (DzUrz L nr 348, s. 1). Najważniejsza jednak dla takich pań jest pewność utrzymania stanowiska w okresie, gdy są brzemienne.
Od pierwszego dnia
Art. 177 § 1 k.p. zabrania pracodawcy wypowiedzieć ciężarnej lub rozwiązać z nią umowę o pracę i to od pierwszego dnia ciąży. Podobne prawa zachowuje ona podczas urlopu macierzyńskiego. A trwa to przez czas pobierania zasiłku, czyli od 1 stycznia 2009 r.:
- 20 tygodni, gdy urodziło się jedno dziecko przy jednym porodzie,
- 31 tygodni – dwoje dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni – troje dzieci jednocześnie,
- 35 tygodni – czworaczki przy jednym porodzie,
- 37 tygodni – pięcioro i więcej dzieci jednocześnie.
Tygodnie tej opieki i zasiłku można wydłużyć o dodatkowe, gdy pracownica lub pracownik wychowujący dziecko zdecydują się na ekstraurlop macierzyński, przypadający bezpośrednio po zakończeniu podstawowego jego wymiaru. Protekcja obejmuje ten czas, a także urlopu na warunkach macierzyńskiego (dla przysposabiających dzieci)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta