Zagadka map sprzed stuleci
Dokument liczący 1800 lat rozszyfrowują naukowcy z Wydziału Geodezji Uniwersytetu Technicznego w Berlinie
Mapę sporządził grecki uczony Ptolemeusz z Aleksandrii w latach 160 – 180. Była ona częścią dzieła „Geographia”, syntezy ówczesnej wiedzy geograficznej. W oryginale 26 map narysowanych kolorowymi atramentami przedstawiało cały świat, ale niemieccy badacze zajęli się fragmentem, na którym widnieje Europa Środkowa, czyli „Germania Magna”, kraina częstych deszczy i zatrważającej liczby barbarzyńskich plemion.
Ptolemeusz dysponował pogłębioną wiedzą o tej krainie, znał rozmieszczenie gór, rzek, wysp. Indeks dzieła zawiera 94 „poleis” – miasta – w miarę dokładnie podając ich położenie. Jest wśród nich „Calisia”, czyli dzisiejszy polski Kalisz.
Morze Północne i Bałtyk noszą na mapie nazwę „Ocean Germański”, Las Frankoński oznaczony jest jako „Sudeti Montes”, „Wyspy Saksońskie” przy północno-zachodnich wybrzeżach Niemiec to dzisiejsze wyspy Amrum, Fohr i Sylt. Mapa pokazuje również tereny współczesnej Polski, Wisłę, a nawet takie szczegóły jak Świnę między wyspami Wolin i Uznam, łączącą Zalew Szczeciński z Zatoką Pomorską.
Skąd u starożytnego uczonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta