Ten, kto korzystał z zysków, odpowie również za zaległości
Fiskus może żądać podatku od podatnika, a w przypadkach wskazanych w ordynacji podatkowej również od innych osób
Kiedy tak się stanie? Gdy podatnik nie wykona albo nienależycie wykona zobowiązanie podatkowe. Ale również wtedy, gdy egzekucja z jego majątku jest niewystarczająca na pokrycie zaległości podatkowych.
Osoby trzecie odpowiadają za zaległości podatkowe całym swoim majątkiem. Odpowiadają one – w myśl art. 107 § 2 ordynacji podatkowej – także za podatki niepobrane oraz pobrane, ale niewpłacone przez płatników lub inkasentów, odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego VAT oraz za oprocentowanie tych zaliczek, a także za koszty postępowania egzekucyjnego.
Musi być decyzja
Osoby trzecie odpowiadają, gdy podatnik dopuści do powstania zaległości podatkowej albo też płatnik czy inkasent nie wywiążą się z obowiązków nałożonych na nich przez przepisy.
W takich przypadkach o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w drodze decyzji. Ale uwaga! W myśl art. 108 § 2 ordynacji podatkowej postępowanie w sprawie odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej nie może zostać wszczęte przed:
- upływem terminu płatności ustalonego zobowiązania;
- dniem doręczenia decyzji:
a) określającej wysokość zobowiązania podatkowego,
b) o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta,
c) w sprawie zwrotu zaliczki naliczonego podatku od towarów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta