Kandydata na gminnego funkcjonariusza przebada psycholog
Do służby w straży gminnej nie mogą być dopuszczone osoby, które tej weryfikacji nie przeszły. Badania psychologiczne nie są jednorazowe, co oznacza konieczność okresowego ich powtarzania
Osoby ubiegające się o przyjęcie do pracy w straży gminnej (miejskiej) muszą spełniać wymagania określone w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (miejskich), (DzU nr 123, poz. 779 ze zm.).
Jak wynika z treści jej art. 24, strażnikiem może być osoba, która: posiada polskie obywatelstwo; ukończyła 21 lat; korzysta z pełni praw publicznych; posiada co najmniej średnie wykształcenie; cieszy się nienaganną opinią; jest sprawna fizycznie; ma uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Ponadto kandydaci do tej służby muszą się poddać badaniom lekarskim i psychologicznym.
Szczegóły w rozporządzeniu
Zakres i tryb przeprowadzania badań psychologicznych kandydatów do służby w gminnych formacjach porządkowych określają przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 5 sierpnia 2010 r. w sprawie badań psychologicznych strażników gminnych (miejskich).
Akt ten został opublikowany w DzU nr 150, poz. 1012. i obowiązuje od daty publikacji, czyli od 17 sierpnia 2010 r.
Przepisy rozporządzenia regulują dwie kwestie. Po pierwsze – wskazują podmioty uprawnione do przeprowadzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta