Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie proś znajomych o protekcję

13 października 2010 | Kariera i Biznes | Anita Błaszczak
Ożywienie w rekrutacji sprzyja teraz zwalnianym pracownikom.  Obawy o skutki kryzysu i korporacyjne nakazy zamrożenia przyjęć nowych pracowników utrudniały w zeszłym roku znalezienie  pracy. Teraz można ją znaleźć dużo szybciej
źródło: Rzeczpospolita
Ożywienie w rekrutacji sprzyja teraz zwalnianym pracownikom. Obawy o skutki kryzysu i korporacyjne nakazy zamrożenia przyjęć nowych pracowników utrudniały w zeszłym roku znalezienie pracy. Teraz można ją znaleźć dużo szybciej

Choć przybywa firm zwiększających zatrudnienie, nie brakuje tych, które zwalniają. Jak najlepiej wykorzystać czas po utracie posady?

W najbliższym półroczu co czwarta z polskich firm przewiduje wzrost zatrudnienia, ale co dziesiąta chce je zmniejszać – wynika z badań agencji zatrudnienia Randstad. Co powinni zrobić zwalniani pracownicy, by jak najszybciej znaleźć się z powrotem na rynku pracy?

Najłatwiej jest tym, którym firma – obok odprawy – zafunduje program outplacementu, czyli wsparcia po utracie pracy, jak to robi np. PZU. Jednak większość zwalnianych osób musi sobie radzić na własną rękę – na początek z negatywnymi emocjami, które często utrudniają znalezienie nowej posady.

Krytyk i ofiara

Zdaniem Agnieszki Jagiełki, partnera i konsultanta w firmie DBM Polska, która specjalizuje się w programach outplacementu, po utracie pracy ludzie bardzo często stawiają się w roli ofiary i krytyka swej byłej firmy. To naturalne, bo chęć odreagowania jest bardzo ludzka, ale narzekania na byłego pracodawcę nie pomogą w znalezieniu nowej pracy, a mogą zaszkodzić na rozmowie kwalifikacyjnej.

– Nawet jeśli rekruter czy pracownik działu HR...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8751

Spis treści
Zamów abonament