Popsuty komputer odkupi pracownik
Gdy uszkodzenie sprzętu nastąpiło na skutek zainstalowania pirackich programów, podwładny za niego zapłaci. Wystarczy wykazać, że mimo wielu upomnień ściągał je z Internetu celowo
Czytelnik prowadzi niedużą agencję reklamową. Jeden z jego pracowników ściągał nielegalne programy z Internetu. Upomnienia nie dawały rezultatu, a sprawa stanęła na ostrzu noża, gdy pirackie pliki i oprogramowanie uszkodziły system komputerowy.
Czy można żądać od pracownika naprawienia tych szkód i kto płaciłby karę, gdyby posiadanie nielegalnego oprogramowania wyszło na jaw? Uszkodzony komputer to podstawa, by pracownik odpowiadał materialnie zgodnie z kodeksem pracy.
Nie zapominajmy jednak, że instalowanie pirackiego oprogramowania narusza prawa autorskie, co nie wyklucza odpowiedzialności karnej i cywilnej.
Jak przekazano sprzęt
Zacznijmy od uszkodzonego systemu komputerowego. Wysokość odszkodowania, które zatrudniony będzie musiał zapłacić, zależy co do zasady od rodzaju odpowiedzialności i od tego‚ czy szkodę popełniono z winy umyślnej czy przez zwykłe niedbalstwo lub lekkomyślność (wina nieumyślna). Jeśli chodzi o rodzaj odpowiedzialności, to zależy ona od tego, czy komputer:
- oddano do dyspozycji pracownika w sposób ogólny, bez zachowania indywidualnej procedury (odpowiedzialność ogólna),
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta