Fiskus domaga się podatku również od dywidendy rzeczowej
Organy podatkowe twierdzą, że odpłatne zbycie majątku przekazanego w formie dywidendy skutkuje po stronie spółki powstaniem przychodu odpowiadającego jego wartości rynkowej
Wypłata dywidendy rzeczowej jest w wielu przypadkach atrakcyjną alternatywą dystrybucji zysków w porównaniu z wypłatą dywidendy pieniężnej. Niestety, jej skutki podatkowe nie są jasne.
Wypłata każdej dywidendy ze spółki kapitałowej, pieniężnej i rzeczowej stanowi dochód udziałowca z udziału w zyskach osób prawnych. Dochód ten podlega, co do zasady, opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc., przy czym płatnikiem zobowiązanym do potrącenia podatku i odprowadzenia na rachunek urzędu skarbowego jest spółka kapitałowa wypłacająca dywidendę.
Czasem ze zwolnieniem
Jeżeli dywidenda jest wypłacana przez jedną spółkę kapitałową drugiej spółce kapitałowej (obydwie z siedzibą na terytorium Polski), to pod pewnymi warunkami wypłata dywidendy udziałowcowi będzie podlegała zwolnieniu z podatku dochodowego.
Te warunki to utrzymywanie przez udziałowca co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki córki przez nieprzerwany okres co najmniej dwóch lat. Co istotne, warunek posiadania udziałów (akcji) przez dwa lata nie musi być spełniony w momencie wypłaty dywidendy. Wystarczające jest, aby udziałowiec nie zbywał swojego pakietu do momentu, kiedy upłynie dwuletni okres jego posiadania.
Dwie różne uchwały
W przypadku dywidendy rzeczowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta