Lepsze indywidualne negocjacje niż sztywny wzór umowy
Zanim zwrócisz się do firmy specjalistycznej, by znalazła nowego pracownika, przemyśl, jaki on ma być, w jakim czasie chcesz go znaleźć i ile możesz za to zapłacić. Swoje wnioski wprowadź do kontraktu, który ma zapewnić idealnego kandydata
Na rynku funkcjonuje dużo firm specjalizujących się w wyszukiwaniu pracowników. Z reguły dysponują one wzorcami umowy, które po uzupełnieniu danych kontrahenta są podpisywane przez zleceniodawcę bez jakichkolwiek negocjacji.
Właśnie w taki sposób pracodawca zmniejsza swoje szanse na przedstawienie mu dobrego kandydata i jednocześnie na zatrudnienie właściwej osoby.
Ponadto takie postępowanie może się okazać dość kosztowne. Umowy dotyczące usług rekrutacyjnych podlegają prawu cywilnemu, a w szczególności zasadzie swobody umów. Warto więc poświęcić czas na ich przeanalizowanie, bo właśnie w tym momencie decydujemy pośrednio o naszym przyszłym pracowniku.
Nie płać ryczałtem
Przede wszystkim umowa, zawierana z reguły na czas nieokreślony, powinna wyraźnie wskazywać, że wynagrodzenie firmy przeprowadzającej rekrutację będzie należne wyłącznie w związku z realizacją konkretnych zleceń kontrahenta.
Często bowiem zdarza się, że pośrednicy chcą otrzymywać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta