Chłapowscy mogą odzyskać pałac
Prawidłowość przejęcia nieruchomości na cele reformy rolnej może zweryfikować tylko sąd cywilny
Ustalenie, czy ze względu na normę obszarową i charakter nieruchomość podlegała przejęciu na cele reformy rolnej, należy teraz do sądu cywilnego. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 6 października 2010 r.
Takie są skutki orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 1 marca 2010 r. (sygn. P 107/08).
Dobra Rycerskie Cieśle
Sprawa dotyczy należącego do rodziny Chłapowskich majątku Dobra Rycerskie Cieśle w gminie Buk. Składało się na niego 471 ha gruntów rolnych oraz zabytkowy pałac z parkiem krajobrazowym i stawem o pow. 2,85 ha. W 1946 r. prezes Urzędu Ziemskiego w Poznaniu w zaświadczeniu stwierdził, że na podstawie art. 2 ust. 1 lit. b – e dekretu PKWN o reformie rolnej majątek ten przeszedł na własność państwa, choć w rachubę mogło wchodzić tylko przejęcie na podstawie lit. e, tj. ze względu na normę obszarową.
W zaświadczeniu wskazano jako właściciela, nieżyjącego od 1938 r. Tadeusza Chłapowskiego, mimo że wcześniej sąd w Drohobyczu potwierdził nabycie spadku po nim przez syna Zygmunta Juliana....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta