Kto rozliczy podatek od usług transportowych
Choć nowe zasady opodatkowania VAT usług transgranicznych obowiązują już blisko rok, przedsiębiorcy nadal mają wątpliwości, jak je poprawnie stosować. Dotyczy to także usług transportowych, choć ich rozliczenie znacznie się uprościło
Od 1 stycznia 2010 r., gdy usługa transportu towarów świadczona jest na rzecz przedsiębiorcy (podatnika), zastosowanie znajduje art. 28b ustawy o VAT, w myśl którego miejscem jej opodatkowania jest miejsce, w którym usługobiorca ten posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.
Jeśli usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się gdzie indziej niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem ich świadczenia (i opodatkowania) jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.
Gdy usługobiorca nie posiada siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma miejsce zwykłego pobytu.
Z uwagi na brzmienie tej zasady ogólnej podanie numerów wewnątrzwspólnotowych (bądź nie) nabywców usług nie przesądza obecnie o miejscu świadczenia usług transportowych, może jednak uprawdopodobniać, że kontrahent, który posłużył się takim numerem, jest podatnikiem prowadzącym działalność.
PrzykładPolski podatnik świadczy usługę transportową towarów na odcinku Czechy – Włochy na rzecz
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta