Związki zawodowe mogą ustalić korzystniejsze zasady niż te kodeksowe
Porozumienia zbiorowe zawierane z pracodawcami mogą stanowić podstawę roszczeń pracowniczych dochodzonych przed sądem pracy
Cechą charakterystyczną prawa pracy jest to, że jego źródłem mogą być nie tylko ustawy, ale także i porozumienia zbiorowe.
Według bowiem art. 9 § 1 kodeksu pracy poprzez prawo pracy rozumie się nie tylko przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, ale także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
Warunkiem zaliczenia porozumienia zbiorowego określającego prawa i obowiązki stron stosunku pracy do źródeł prawa pracy, jest jego oparcie na ustawie, to znaczy, że możliwość zawarcia porozumienia jest przewidziana w ustawie.
Tak wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 września 1999 r. (I PKN 243/99). Chociaż w innym wyroku z 6 lutego 2006 r. ( III PK 114/05) Sąd Najwyższy szerzej ujmując dopuszczalność porozumień zbiorowych stwierdził, że porozumienie zbiorowe partnerów socjalnych określające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta