Na firmowej imprezie można się zabawić, zjeść i wypić, nie płacąc od tego podatku
PCzy zapraszając pracownika na imprezę integracyjną, już tylko z tego tytułu trzeba pobrać zaliczkę na PIT? Pytanie może wydać się bezsensowne, ale jak się okazuje, wcale takie nie jest, zwłaszcza w świetle ostatnich zadziwiających interpretacji niektórych organów podatkowych
Pracodawcy finansują imprezy integracyjne zarówno ze środków obrotowych, jak i z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Co do zasady świadczenia przyznawane z funduszu powinny być różnicowane w zależności od sytuacji socjalnej pracownika, co oznacza, że nie jest możliwe przyznanie świadczenia o takiej samej wartości wszystkim zatrudnionym.
Zasada ta nie obowiązuje jednak w przypadku imprez integracyjnych finansowanych ze środków funduszu. Oznacza to, że pracodawca może pokryć koszty imprezy integracyjnej z zfśs bez rozpatrywania sytuacji socjalnej każdego pracownika.
Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 2008 r. (II PK 74/08), w którym stwierdzono, że kryterium socjalne należy stosować przy przyznawaniu ulgowych świadczeń lub usług, co oznacza, że zapewniając innego rodzaju świadczenia, takie jak imprezy integracyjne, na które środki funduszu mogą zostać przeznaczone, kryterium tego nie trzeba stosować.
Integracja tak, przychód niekoniecznie
Biorąc udział w imprezie integracyjnej, pracownik niewątpliwie uzyskuje korzyść majątkową: może zjeść, napić się i pobawić na koszt pracodawcy.
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania każde przysporzenie majątkowe jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Należy jednak pamiętać o jeszcze jednej zasadzie, o której dość często zapominają organy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta