Perypetie z zasiedzeniem wąskiego paska gruntu
Prawo do cudzej działki zależy od okresu jej samoistnego posiadania
Tym prawem może być własność albo użytkowanie wieczyste. W postawieniu z 13 października 2010 r. Sąd Najwyższy uznał, że użytkownik wieczysty nie może uzyskać przez zasiedzenie własności przylegającego do jego działki paska gruntu, jeśli sam twierdzi, iż błędnie uważał, że grunt ten jest częścią działki oddanej w użytkowanie wieczyste.
Gmina się dopatrzyła
Takie sytuacje są dosyć częste. Prawo użytkowania wieczystego działki położonej na warszawskiej Sadybie rodzice Ziemowita M. uzyskali w 1955 r. Na działce tej wybudowali dom jednorodzinny i ogrodzili ją. Po nich nieruchomość przejął brat Ziemowita M., a następnie po nim prawo użytkowania wieczystego działki i własność posadowionego na niej domu nabyli Ziemowit M. i jego żona Liliana.
Pod koniec lat 90. gmina, porządkując stosunki własnościowe, dopatrzyła się m.in., że ogrodzenie nieruchomości jest przesunięte o metr w stosunku do linii gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste. W ten sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta