Leasing zwrotny daje korzyści podatkowe
Zawarcie umowy leasingu może być podatkowo opłacalne. Zwłaszcza gdy jego przedmiotem będzie rzecz wcześniej zaliczona do środków trwałych leasingobiorcy. Jest to możliwe w przypadku tzw. leasingu zwrotnego
To szczególna forma leasingu. Polega on na tym, że można sprzedać leasingodawcy składnik majątku (np. nieruchomość) a następnie go leasingować, zawierając umowę leasingu operacyjnego bądź finansowego.
Dzięki temu możliwe jest dalsze korzystanie z tego składnika, np. uzyskiwanie przychodów z jego najmu czy z prowadzonej w nim działalności, a jednocześnie można pozyskać środki pieniężne i przeznaczyć je na bieżące funkcjonowanie albo na nowe inwestycje.
Pierwszą czynnością przy tej formie leasingu będzie sprzedaż składnika majątku leasingodawcy, co wiąże się z uzyskaniem przychodu z tego tytułu. Zakładając, że będzie to środek trwały, kosztem uzyskania przychodu będzie jego nieumorzona wartość początkowa, co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).
Operacyjny...
Gdy na ten uprzednio sprzedany składnik majątku zostanie następnie zawarta umowa leasingu operacyjnego, to będzie on amortyzowany przez leasingodawcę (finansującego). Istnieje jednak możliwość jego wykupu po zakończeniu tej umowy.
Za umowę leasingu operacyjnego uważana jest umowa spełniająca następujące warunki:
1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo na okres co najmniej dziesięciu lat,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta