Przed przyjęciem wpłaty lepiej sprawdzić, od kogo ona pochodzi
Jeden komitet wyborczy nie może finansować kampanii prowadzonego przez drugi. Za przekazanie środków grozi grzywna od tysiąca do 10 tysięcy złotych
Zasady finansowania kampanii w wyborach samorządowych określają przepisy ustawy z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 159, poz. 1547 ze zm., dalej – ordynacja).
Ustawa ta zawiera również przepisy karne określające, komu i jakie sankcje grożą za złamanie zasad finansowania działań związanych z agitacją wyborczą.
Zakazane źródła
Zaopatrując wyborczą kasę, każdy pełnomocnik finansowy powinien pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest to, że w tym celu nie wolno organizować zbiórek publicznych. Każdy, kto zakaz ten złamie, musi się liczyć z tym, że dostanie grzywnę w wysokości od tysiąca aż do 100 tysięcy złotych.
Tej samej wysokości grzywna grozi każdemu, kto popełni jeden z czynów wymienionych w art. 202g ordynacji.
Jak wynika z treści tego przepisu, z koniecznością zapłaty kary w wysokości do 100 tys. zł musi się liczyć ten, kto w związku z wyborami samorządowymi pozyskuje środki finansowe lub wartości niepieniężne na rzecz komitetu wyborczego lub wydatkuje środki finansowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta