Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbadamy ulgi i odliczenia w podatkach

18 października 2010 | Prawo | Monika Pogroszewska
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita

Maciej Grabowski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej mówi o nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która ma uratować budżet

Rz:Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który zakłada możliwość zawieszenia na trzy lata ulg podatkowych. Te zapowiedzi niepokoją.

Maciej Grabowski: To wynik sytuacji finansów państwa. Rośnie ryzyko, że poziom długu publicznego przekroczy jeden z tzw. progów ostrożnościowych, czyli 55 proc. PKB. W projekcie znalazł się zapis, że w takiej sytuacji przez trzy kolejne lata podatnicy nie będą mogli korzystać z ulgi rodzinnej i internetowej oraz z 50- i 20-proc. kosztów uzyskania przychodu. Mogłoby się tak stać, począwszy od roku podatkowego następującego po roku, w którym taka relacja zostałaby ogłoszona przez ministra finansów. Oznacza to, że gdyby przekroczenie progu zostało ogłoszone np. w 2011 r., to ulgi byłyby zawieszone z początkiem 2012 r. do końca 2014 r., na podstawie ustawy o finansach publicznych, bez konieczności nowelizacji ustaw podatkowych. Poza tym wprowadzone zostałyby kolejne podwyżki stawek VAT.

Należy jednak podkreślić, że czasowe zaniechanie preferencji podatkowych jest warunkowe, a Ministerstwo Finansów w prognozie na lata 2010 – 2013 nie przewiduje, by próg 55 proc. miał zostać przekroczony. Musimy być jednak przygotowani na taką ewentualność i określić wcześniej narzędzia zapobiegające narastaniu długu.

Niezależnie od tego resort finansów wraz z Bankiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8755

Spis treści
Zamów abonament