Nie ma CIT od zapłaty za program komputerowy
Należności z tytułu użytkowania programu komputerowego nie mieszczą się w definicji należności licencyjnych, określonej w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania z Holandią i USA, a tym samym nie mogą być opodatkowane w Polsce
Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 13 września 2010 r. (III SA/Wa 1008/10).
Spółka prowadzi działalność, która polega głównie na świadczeniu usług IT i sprzedaży oprogramowania i sprzętu komputerowego. Aby lepiej wykorzystywać potencjał rynkowy, spółka zamierza zawrzeć: umowę licencyjną z rezydentem podatkowym USA, na podstawie której udostępniać będzie oprogramowanie we własnym imieniu i na własny rachunek, oraz umowę komisu z rezydentem podatkowym Holandii, na mocy której będzie dystrybuowała oprogramowanie.
Zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy opłaty przekazywane przez nią na rzecz kontrahentów z siedzibą w USA i Holandii w związku z udostępnianym oprogramowaniem podlegają w Polsce zryczałtowanemu podatkowi u źródła.
Jej zdaniem umowy z USA i z Holandią nie zawierają postanowień, które dotyczą wprost należności z tytułu użytkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta