Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odliczać w firmie VAT na podstawie proporcji

14 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Beata Stasiek-Juszczyńska

obowiązki podatnika | Przedsiębiorcy, którzy wykonują zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione, najczęściej odliczają VAT, stosując współczynnik sprzedaży. Bardzo komplikuje to rozliczenia

O ile to możliwe, podatnicy powinni podzielić podatek naliczony na związany ze sprzedażą zwolnioną (w tym wypadku nie ma prawa do odliczenia) oraz obciążoną VAT (podatnik zachowuje pełne prawo do odliczenia). Jeśli nie jest możliwa bezpośrednia alokacja danej kwoty podatku naliczonego do odpowiedniej grupy sprzedaży, to w trakcie roku podatnik odlicza część VAT.

Aby ją obliczyć, musi ustalić proporcję na podstawie wysokości obrotu opodatkowanego i zwolnionego osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Z końcem roku dokonuje stosownej korekty rocznej, bazując na wysokości faktycznego obrotu za rok, którego ona dotyczy. Takie zasady wynikają z art. 90 i 91 ustawy o VAT.

Jak ustalić współczynnik

Firmy ustają współczynnik stosowany do odliczania VAT na podstawie rocznego obrotu opodatkowanego i zwolnionego. Oznacza to, że oblicza się go dla podatników prowadzących działalność dłużej niż jeden rok podatkowy.

Warto pamiętać, że dla celów VAT rok podatkowy oznacza rok kalendarzowy (nawet gdy do celów rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych przyjęty został inny).

Współczynnik ustala się jako udział obrotu z tytułu czynności, dla których przysługuje prawo do odliczenia w obrotach ogółem i wyraża się go procentowo....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8852

Spis treści
Zamów abonament