Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawcy potrzebują ułatwień

14 lutego 2011 | Prawo | Mateusz Rzemek
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

twierdzi Jacek Męcina, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, w rozmowie z Mateuszem Rzemkiem

Jak pan ocenia obowiązującą od półtora roku ustawę antykryzysową? Czy są w niej rozwiązania, które pracodawcy chcieliby zachować na stałe?

Jacek Męcina: Większość elementów w niej zawartych można by zachować na stałe. Zwłaszcza jeśli chodzi o wsparcie ekonomiczne przedsiębiorców, którzy zaleźli się w złej sytuacji w związku z pogorszoną koniunkturą na rynku. Tak by ta pomoc mogła być w razie potrzeby odmrażana bez konieczności uchwalania nowej ustawy. Widać wyraźnie, że ta pomoc nie zadziałała w praktyce. Winą za to trzeba obarczyć zbyt wyśrubowane warunki jej wypłacania. Spadek obrotów w wysokości 20 proc. dla firmy handlowej faktycznie oznacza poważne kłopoty, a dla produkcyjnej to już katastrofa. Jak widać, tej pomocy nie da się zastosować na podstawie uniwersalnych kryteriów.

Ustawa antykryzysowa zliberalizowała zasady zawierania kolejnych umów na czas określony, dzięki czemu pracodawcy mogą zawierać ich dowolną liczbę z daną osobą, pod warunkiem że okres, na jaki zostały podpisane, nie przekroczy dwóch lat. Wtedy taka umowa przekształca się w bezterminowy angaż. Wielu przedsiębiorców z niepokojem oczekuje 22 sierpnia tego roku, gdy miną dokładnie dwa lata od wejścia tych przepisów w życie.

Od początku prac nad tą ustawą w Komisji Trójstronnej, a później także w Sejmie, zwracaliśmy uwagę, aby odnieść te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8852

Spis treści
Zamów abonament