Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po zakończeniu roku podatek naliczony trzeba skorygować

14 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Beata Stasiek-Juszczyńska

W deklaracji za styczeń lub za pierwszy kwartał przedsiębiorcy muszą ustalić wysokość proporcji za ubiegły rok na podstawie rzeczywistych danych. Potem odpowiednio obniżają lub podwyższają VAT naliczony

Zasady korekty zależą od tego, czy podatek naliczony wynika z faktury za nabycie środków trwałych czy też za inne zakupy.

Zakupy bieżące

Po zakończeniu każdego roku podatkowego podatnik weryfikuje proporcję właściwą dla tego roku. Stosowany w trakcie roku wskaźnik obliczony na podstawie danych historycznych stosowany jest bowiem tylko wstępnie.

Weryfikacja wysokości VAT naliczonego następuje w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy. W zależności od wybranego sposobu składania deklaracji VAT – za pierwszy miesiąc lub pierwszy kwartał kolejnego roku. Podatnik, który kończy działalność, koryguje odliczenie w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

Zasady obliczenia proporcji do korekty rocznej są takie same, jak wskaźnika stosowanego przy odliczeniu wstępnym. Jedyną różnicą jest uwzględnienie danych z danego roku, a nie z poprzedniego.

Odliczonego VAT nie koryguje się, jeżeli różnica między współczynnikiem odliczenia stosowanym w trakcie roku a współczynnikiem ostatecznie ustalonym za dany rok nie przekracza 2 pkt proc.

Obliczony w ten sposób wskaźnik będzie stosowany przez kolejny rok podatkowy do wstępnego obliczenia wysokości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, który związany jest zarówno z działalnością opodatkowaną, jak i zwolnioną (gdy nie ma możliwości bezpośredniej alokacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8852

Spis treści
Zamów abonament