Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczamy zaległości w opłatach za korzystanie z wody, ziemi i powietrza

14 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Zofia Jóźwiak

Nie jest to sprawa prosta, bo stawki, przepisy środowiskowe i odsetki za zwłokę często się zmieniają. Obliczenia trzeba robić na podstawie regulacji, które obowiązywały w danym czasie

Wyjaśnienie kwestii rozliczeń jest ważne nie tylko dla firm, które zostały złapane przez inspektorów na niewywiązywaniu się z ekoobowiązków. Także dla tych, które starają się o unijne wsparcie albo ubiegają o certyfikaty jakości.

Sytuację komplikuje to, że wielu przedsiębiorców nie prowadziło ewidencji w tym zakresie. A dane do sprawozdań i opłaty wylicza się na jej podstawie.

Zgodnie z prawem ochrony środowiska obowiązek uiszczania opłaty przedawnia się z upływem pięciu lat. Tak więc ci, którzy chcą uregulować swoją sytuację wobec marszałka województwa, zapłacą za drugie półrocze 2005 roku oraz pierwsze i drugie półrocze za lata 2006 – 2010.

W tym czasie kwota wolna, czyli taka od której nie wnosi się opłaty, wynosiła dla rozliczeń półrocznych 400 zł.

Jeśli nie ma ewidencji, przedsiębiorca musi korzystać z innych dostępnych dokumentów. Gdy chodzi o rozliczenia dotyczące spalin samochodowych, większych kłopotów być nie powinno – dane można wziąć z faktur za paliwa. Problem może być natomiast z określeniem wysokości stawek, bo te zależą nie tylko od rodzaju paliwa, lecz także od tego, w jakim pojeździe było ono wykorzystywane.

Trudniej jest z zaległościami za spaliny wprowadzane z małych kotłów grzewczych, choć przedsiębiorcy dysponują na ogół fakturami za węgiel, gaz czy olej albo asygnatami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8852

Spis treści
Zamów abonament