Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Antykryzysowe rozwiązania w pytaniach i odpowiedziach

09 października 2009 | Dobra firma | Renata Majewska

W DOBREJ FIRMIE z 25 września br. opublikowaliśmy serię odpowiedzi na pytania dotyczące głównie umów terminowych zawieranych w czasie obowiązywania ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu. Ponieważ czytelnicy zgłaszają nowe wątpliwości, dziś kontynuujemy ten wątek, ale też wyjaśniamy zagadnienia związane z czasem pracy oraz dopłatami do pensji i stypendiami

Renata Majewska, ekspertka prawa pracy, właścicielka firmy szkoleniowej Biuro Kadr i Płac

>Czas pracy w dobie recesji może być bardziej elastyczny

Firma uzyskała zgodę zakładowej organizacji związkowej na wprowadzenie indywidualnych rozkładów czasu pracy i wydłużenie okresów rozliczeniowych do sześciu miesięcy. Na tyle pozwolił jej związek zgodnie z ustawą z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035; dalej ustawa antykryzysowa). Pracę niektórych robotników kadrowa zaplanowała w harmonogramach tak, że kolejną dniówkę zaczynają przed upływem 11 godzin od zakończenia poprzedniej. Czy w takiej sytuacji mamy do czynienia z nadgodzinami?

Ustawa antykryzysowa pozwala, po zdobyciu zgody związku lub załogi, na odgórne ustalanie rozkładów czasu pracy (nawet bez akceptacji zainteresowanego pracownika) i wydłużanie okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy. Dzięki temu łatwiej rozłożymy pracę podwładnych, wydłużając ją w niektórych okresach i rekompensując ten wysiłek krótszą pracą bądź dniami wolnymi w innym czasie. Jest dopuszczalne nawet wyznaczanie jednej osobie kolejnych zadań w tej samej dobie roboczej, co nie powoduje powstania nadgodzin.

Ale uwaga! Ustawa antykryzysowa zabrania naruszania w tych okolicznościach norm...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8443

Spis treści
Zamów abonament