Od podwyższenia kapitału trzeba płacić daninę
Objęcie podatkiem od czynności cywilnoprawnych operacji podwyższenia kapitału zakładowego przez wniesienie wkładu pieniężnego jest zgodne z prawem wspólnotowym
Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 9 listopada 2010 r. (IPPB2/436-242/09/10-5/S/MK1).
W 2008 r. zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o zmianie umowy spółki, na podstawie której doszło do podwyższenia jej kapitału zakładowego. Podwyższenie nastąpiło przez wniesienie wkładu pieniężnego. Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) notariusz, będący płatnikiem, pobrał od spółki podatek.
Spółka zapytała, czy postąpił prawidłowo. Jej zdaniem PCC pobrano niesłusznie, więc może wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty. Powołała się na art. 7 ust. 1 dyrektywy 69/335/EWG w sprawie podatku od gromadzenia kapitału. Według spółki nakładał on na Polskę obowiązek zwolnienia od podatku kapitałowego czynności, które 1 lipca 1984 r. były zwolnione z opodatkowania lub opodatkowane stawką 0,50 proc. lub niższą.
Analizując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta