Jest lek na kryzys strefy euro
Unijni przywódcy uzgodnili obowiązkowy udział państw euro w europejskim mechanizmie stabilności. Szczyt w Brukseli zatwierdził zmiany w traktacie lizbońskim i stworzenie nowego mechanizmu antykryzysowego. Za błędy państw będą teraz odpowiadać także inwestorzy
Unijni przywódcy uzgodnili obowiązkowy udział państw euro w europejskim mechanizmie stabilności i możliwość dobrowolnego uczestnictwa pozostałych.
Szczyt w Brukseli pierwszego dnia uzgodnił zmiany w traktacie lizbońskim i stworzenie trwałego mechanizmu antykryzysowego.
Polska się wyrywa
Brytyjski premier David Cameron zażądał gwarancji, że jego kraj nigdy nie zostanie poproszony o okazanie pomocy. Polski szef rządu przeciwnie – zadeklarował chęć udziału w nowym mechanizmie.
760 mld euro wynoszą teraz zasoby mechanizmu antykryzysowego
– Rozważamy bardzo serio uczestnictwo już później w samym mechanizmie. Jak się zastanawiamy i oceniamy, co się dzieje w Europie i na świecie, to lepiej nawet ryzykować, że trzeba będzie coś wyłożyć, ale być w grupie państw mimo wszystko najbogatszych w tej części świata i liczyć na ich pomoc, jeśli – odpukać – u nas coś nie będzie grało – powiedział Donald Tusk po przylocie do Brukseli.
Jak tłumaczył Mikołaj Dowgielewicz, sekretarz stanu w MSZ, Polska jako duży kraj chce brać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta