Siedem chudych lat
Z głównym ekonomistą PricewaterhouseCoopers, profesorem Witoldem Orłowskim, rozmawiają Jakub Kurasz („Rz”) i Cezary Szymanek (Radio PiN)
Rz: Co czeka naszą gospodarkę w przyszłym roku?
Profesor Witold Orłowski: Myślę, że warto rozmawiać o dłuższej perspektywie niż jeden rok.
No dobrze, to jakie będzie następne dziesięć lat? Nadchodząca dekada to okres stałego kryzysu w światowych finansach.
Raczej skłaniałbym się ku tezie, że w tym przypadku lepiej stosować miary biblijne. To będzie na pewno trudne siedem lat.
Dlaczego? Spodziewa się pan pogłębienia kłopotów strefy euro?
Należę do tych osób, które sądzą, że będziemy mieli do czynienia z fundamentalnymi zmianami sposobu myślenia o gospodarce. Zanim uformuje się nowy ład, potrwają lata. Przed nami więc ciekawe czasy. Czy ten długotrwały kryzys będzie przebiegać w formie serii kolejnych załamań, tak silnych jak w roku 2009, czy też będzie przebiegać łagodniej, naprawdę trudno dziś powiedzieć. Teraz skłonny jestem sądzić, że będą to załamania regularne, ale być może nie tak gwałtowne jak tamto z ubiegłego roku.
Takie załamania oczywiście za każdym razem wystawiałyby Polskę na ryzyko poważnych kłopotów finansowych, na ryzyko recesji…
Na pewno, ale skoro daliśmy sobie radę do tej pory, to mamy podstawy sądzić, że możemy wybrnąć z opresji także w przyszłości. Dlatego mam nadzieję, że recesji w Polsce w najbliższych latach nie będzie. Natomiast trzeba pamiętać i o tym, że fundamenty naszej siły i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta