Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Martyrologia jałowa

17 grudnia 2010 | Publicystyka, Opinie | Tomasz Wołek
Protestującym pod domem generała Wojciecha Jaruzelskiego w rocznicę stanu wojennego tak naprawdę chodziło o Bronisława Komorowskiego – uważa publicysta (na zdjęciu wizyta w Moskwie, 8 maja tego roku)
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Protestującym pod domem generała Wojciecha Jaruzelskiego w rocznicę stanu wojennego tak naprawdę chodziło o Bronisława Komorowskiego – uważa publicysta (na zdjęciu wizyta w Moskwie, 8 maja tego roku)
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa

Zaproszenie generała na spotkanie RBN nie było żadną rehabilitacją ani tym bardziej nobilitacją. Za to niewykorzystanie jego wiedzy byłoby błędem i zaniedbaniem – pisze publicysta

Burzliwa dyskusja, która rozgorzała wokół gen. Jaruzelskiego, pomija pewien znamienny epizod. Warto go dziś przywołać. Otóż gdyby nie tragiczna katastrofa pod Smoleńskiem, prezydent Lech Kaczyński 9 maja 2010 r. spędziłby prawdopodobnie w Moskwie, uczestnicząc w obchodach zakończenia II wojny światowej. Ponieważ zaproszenie na owe uroczystości dostał również gen. Jaruzelski, prezydent początkowo się wahał, czy do Moskwy w ogóle wyruszyć. Jednak niebawem wyboru dokonał.

Zaproszenie od Kaczyńskiego

30 marca minister Paweł Wypych poinformował opinię publiczną, że w ramach „pomocy logistycznej” prezydent zaprasza gen. Jaruzelskiego na pokład samolotu. „Lech Kaczyński – wyjaśniał tę decyzję Wypych – bardzo negatywnie ocenia działalność Jaruzelskiego w latach PRL, zwłaszcza w okresie stanu wojennego. Jednak należy pamiętać, że gen. Jaruzelski, oprócz udziału w II wojnie światowej był również demokratycznie wybranym prezydentem Polski. W związku z powyższym ten szacunek ze względu na wiek, ale także na mandat prezydencki, wydaje się oczywisty”.

Nie rozległy się wówczas głosy oburzenia. Ten uprzejmy gest został dobrze przyjęty. Nikt nie kwestionował tego, iż urzędująca głowa państwa – przy twardo wyłożonych zastrzeżeniach natury historycznej – żywi szacunek dla jednego ze swoich poprzedników, że pozostaje z rewerencją dla podeszłego wieku, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8805

Spis treści

Samochód w firmie

Nieruchomości w Trójmieście

Zamów abonament