Więcej precyzji w czasie kryzysu
Jasny zakres odpowiedzialności, zwiększenie nadzoru wojewodów, więcej kompetencji dla samorządów – to kierunki nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym, którą przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji
Tegoroczna powódź pokazała, że system zarządzania kryzysowego szwankuje. Niedopracowane są przede wszystkim kwestie odpowiedzialności podmiotów zobowiązanych do wykonywania zadań związanych z ochroną ludności oraz odpowiedzialności obywateli za stan bezpieczeństwa.
– W ustawie jest zapisane, że organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego na terenie gminy są wójt, burmistrz, prezydent miasta, na terenie starostwa – starosta, a województwa – wojewoda. Brakuje jednak jasnego określenia, kto i w którym momencie dowodzi, jeśli np. jest konflikt między wójtem a starostą. Czy następuje to na wniosek, czy też wyznacza taką osobę wojewoda – zauważa Zenon Rodzik, starosta opolski.
– Potrzebne są regulacje takich istotnych podczas powodzi kwestii, jak ostrzeganie i alarmowanie ludności. Kolejnym problemem są siły, na których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta