Z decyzji wolno się wycofać, ale trzeba zrobić to w porę
Podatnik, który złożył oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, może zmienić zdanie. Choć z przepisów jednoznacznie to nie wynika, fiskus się na to zgadza. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu terminu
Ustawodawca pozwala podatnikom na wybór innej formy opodatkowania niż zasady ogólne (gdzie podatek płaci się według skali ze stawkami 18 i 32 proc.). Aby taki wybór był skuteczny, muszą być spełnione określone w przepisach warunki.
Jednym z nich jest konieczność złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia, w którym podatnik informuje, w jaki sposób chce się rozliczać z uzyskiwanych przychodów (w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, poza skalą podatkową, w grę może wchodzić podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa).
Dwa terminy
Termin, w jakim takie oświadczenie powinien złożyć, zależy od tego, czy działalność rozpoczyna w danym roku podatkowym po raz pierwszy, czy też kontynuuje ją i jedynie chce zmienić sposób rozliczania się z uzyskiwanych z niej zysków.
Gdy w grę wchodzi zmiana dotychczasowej formy opodatkowania na inną (np. zasad ogólnych na stawkę liniową lub ryczałt), oświadczenie trzeba złożyć do 20 stycznia. Terminu tego nie wolno przekroczyć. Jeśli podatnik spóźni się choćby o jeden dzień, nie będzie mógł skorzystać z wybranej przez siebie formy opodatkowania. Możliwe będzie to dopiero w kolejnym roku (pod warunkiem że złoży wtedy oświadczenie w terminie).
Jeśli natomiast podatnik dopiero zakłada firmę, oświadczenie o wyborze formy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta