Niełatwo zawierać kontrakty z obecnymi i byłymi szefami
Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia z członkiem zarządu spółki z o.o. podpisuje rada nadzorcza lub pełnomocnik wspólników. Dzięki temu firma ma gwarancję, że jej tajemnice nie przejdą do rywali rynkowych
Członków zarządu obowiązuje w czasie ich zatrudnienia zakaz konkurencji wynikający bezpośrednio z mocy prawa (art. 211 kodeksu spółek handlowych).
Natomiast gdyby spółka z o.o. chciała, aby takie ograniczenie istniało także po rozwiązaniu stosunku pracy z osobą z byłych jej władz, konieczne jest zawarcie z nią odrębnej umowy określonej przez kodeks pracy. Może to zrobić tylko rada nadzorcza lub pełnomocnik wspólników.
Czas według wyboru
Kodeks pracy nie precyzuje, kiedy należy zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Oznacza to swobodę stron, którym wolno zrobić to zarówno przy podpisywaniu angażu, jak i w czasie trwania stosunku pracy.
Umowę tę można przyjąć do chwili rozwiązania stosunku pracy, bo zdolność do jej zawarcia mają tylko pracodawca i pracownik.
Nie ma natomiast podstaw, aby zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia uregulowany w art. 1012 k.p. podpisać już po rozwiązaniu angażu członka zarządu. Wówczas nie byłby on zawarty przez pracownika i pracodawcę.
Nie wyłącza to oczywiście możliwości przyjęcia przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta