Hossa na giełdzie sprzyja, choć nie wszystkim w równym stopniu
W ubiegłym roku większość funduszy inwestycyjnych osiągnęła pokaźne zyski. Ale w skali trzech lat najbardziej ryzykowne fundusze wciąż mają straty
W ubiegłym roku kursy akcji na warszawskiej giełdzie wzrosły średnio prawie o 20 proc. W takich warunkach wszystkie fundusze inwestujące w mniejszym lub większym stopniu w akcje zdołały wypracować zyski, choć różnice między stopami zwrotu sięgały prawie 30 pkt proc.
Na rynku papierów dłużnych ubiegły rok też był niezły. Prawie wszystkie fundusze obligacji zanotowały dodatnie wyniki. Wyjątkiem był Allianz Obligacji; jego roczna strata wyniosła 1,5 proc. To prawdopodobnie efekt lokat w papiery nieskarbowe stanowiące około 9 proc. portfela funduszu.
Wyniki inwestycyjne wszystkich funduszy – w porównaniu z benchmarkami, czyli specjalnie skonstruowanymi wskaźnikami traktowanymi jako punkty odniesienia – są lepsze niż w ubiegłym roku. Z naszych wyliczeń (uwzględniających cztery okresy inwestycji: 3, 6, 12 i 36 miesięcy) wynika, że około 40 proc. funduszy ma wyniki lepsze od wzorca. Przed rokiem w podobnym zestawieniu fundusze takie stanowiły ok. 30 proc. Wyraźna poprawa to przede wszystkim efekt lepszej sytuacji na rynku akcji.
Nie ma jak hossa
Odniesienie stóp zwrotu funduszy akcji z różnych okresów do wzorców po raz kolejny potwierdziło tezę, że zarządzający, choć nie wszyscy, zdecydowanie lepiej radzą sobie w czasie hossy na giełdzie. W okresach od trzech miesięcy do trzech lat średnio niespełna 60 proc. funduszy akcji uniwersalnych miało wyniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta