1 stycznia i podwójne wolne
Za roboczy Nowy Rok trzeba oddać dwa dni w innym terminie. Pierwszy za święto, drugi za szósty dzień tygodnia. Nie wolno ich kumulować. Takie praktyki są możliwe tylko w przypadku ustawowych świąt
- Przy liczeniu wymiaru czasu pracy ustawodawca każe pomijać święta, które – zgodnie z rozkładem czasu pracy – są jednocześnie wolnym z racji pięciodniowego tygodnia pracy. Wyobraźmy sobie taką sytuację: w firmie soboty są co do zasady wolne. Wyjątek to Nowy Rok (1 stycznia, sobota), bo pracodawca zaplanował na ten czas osiem godzin pracy.
Tak samo w święto Trzech Króli (6 stycznia, czwartek). Z grafiku wynika, że wolne za te dni zatrudniony odbiera 4 i 7 stycznia.
Czy pracodawca musi oddawać jeszcze wolne za utraconą sobotę 1 stycznia, a jeśli tak, to czy ten szósty, wolny dzień tygodnia może się pokrywać z dniem oddanym za robocze święto? – pyta czytelnik.
Zastanawia się także, które dni obniżą styczniowy wymiar czasu pracy: święta wynikające z kalendarza, np. 1 i 6 stycznia, czy dni, które pracodawca oddał za robocze święto, tj. 4 i 7 stycznia?
Praca w święto, zresztą tak samo jak w niedzielę, jest co do zasady zabroniona. Kodeks pracy dopuszcza ją wyjątkowo (art. 15110 k.p.), ale zastrzega jednocześnie, że odebrane wolne trzeba oddać.
Przelicz i oddaj
Art. 147 k.p. stanowi bowiem, że – bez względu na system czasu pracy – zatrudnionym trzeba zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy odpowiadającą co najmniej liczbie:
- niedziel,
- świąt oraz
- dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta