Praca w USA, a gdzie emerytura
Świadczenie po zakończeniu kariery może być wypłacane przez Stany Zjednoczone i Polskę. Ale muszą być spełnione warunki
Pracodawca zaproponował mi oddelegowanie do pracy w spółce matce z siedzibą w Stanach Zjednoczonych na co najmniej trzyletni okres. Miałbym wziąć urlop bezpłatny w Polsce i zawrzeć umowę o pracę ze spółką amerykańską.
Zamierzam wyjechać z rodziną. Mam 28 lat. Dotychczas byłem zatrudniony i opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne tylko w Polsce. Czy mogę nadal podlegać ubezpieczeniom w Polsce, a jeżeli nie, jak opłacanie składek w Stanach Zjednoczonych wpłynie na moją przyszłą emeryturę?
W okresie oddelegowania czytelnik będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom w USA. W Polsce może opłacać składki emerytalne i rentowe oraz zdrowotne na zasadzie dobrowolności. Po przejściu na emeryturę może otrzymywać świadczenie emerytalne jednocześnie z systemu polskiego i amerykańskiego, jeśli spełni warunki określone przez te państwa.
Od 1 marca 2009 r. między Polską a Stanami Zjednoczonymi obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym (dalej umowa). Zawiera ona podobne rozwiązania do tych, jakie obowiązują w zakresie świadczeń emerytalnych w Unii Europejskiej.
W przypadku czytelnika najważniejsza jest zasada uwzględniania okresów ubezpieczenia w obu państwach przy przyznawaniu świadczeń. Umowa reguluje zasady przyznawania i wypłaty emerytur w ramach polskiego systemu powszechnego (ZUS), rolników (KRUS) oraz w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta