źródło: PAP
Grodno. Lekcja w polskiej szkole społecznej przy Związku Polaków na Białorusi (fot. Wojciech Pacewicz)
źródło: REPORTER/east news
Procesja przy kościele w Indurze (Grodzieńszczyzna, Białoruś). Polacy stanowią większość mieszkańców tej miejscowości (fot. Maciej Śmiałowski)
źródło: fot. Andrzej Sidor/Forum
Polski zespół ludowy z Solecznik
autor zdjęcia: Leszek Nabiałek
źródło: Rzeczpospolita
Polskie szkoły ponadpodstawowe na Litwie, Białorusi, Ukrainie (na Litwie zaznaczono tylko część szkół)
źródło: Forum
Konferencja naukowa podczas Światowego Zjazdu Wilniuków 2009. Od lewej: dr Zbigniew Siemienowicz (prezes Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie), dr hab. Jarosław Wołkonowski (historyk, dziekan Filii Uniwersytetu Białostockiego w Wilnie), dr Andrzej Pukszto (kierownik katedry Politologii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie), dr Aleksander Srebrakowski, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego (fot. Valdemar Doveiko)
źródło: Forbes/Forum
Czesław Okińczyc (fot. Piotr Waniorek)
źródło: fot. Andrzej Sidor/Forum
Pikieta pod budynkiem samorządu miasta Wilna przeciw dyskryminacji polskiej oświaty na Litwie, 2005 r.
autor zdjęcia: Marian Paluszkiewicz
źródło: Kurier Wileński
Dwujęzyczne nazwy ulic na Litwie
źródło: Archiwum
Dwujęzyczne nazwy ulic na Litwie (fot. Archiuwm Aleksandra Srebrakowskiego)
źródło: Forum
Protest Polaków w Wilnie przeciw hamowaniu zwrotu ziemi, 2005 r. (fot. Valdemar Doveiko)
źródło: PAP
Grodno, prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, prezes Rady Naczelnej ZPB Andrzej Poczobut (z lewej) i szef grodzieńskiego oddziału ZPB Mieczysław Jaśkiewicz (z prawej) podczas wiecu w obronie Domu Polskiego w Iwieńcu, 10 lutego 2010 roku (fot. Alexey Saley)
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Obraz Chrystusa Miłosiernego w kościele Dominikanów w Wilnie, służącym polskim wiernym, zabrany stamtąd decyzją litewskiego episkopatu.
źródło: EAST NEWS
Białoruska milicja zajmuje Dom Polski w Szczuczynie
źródło: pap/itar-tass
Pochód z okazji 67. rocznicy utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii, Kijów 2009 rok
autor zdjęcia: Jacek Turczyk
źródło: PAP
Poświęcenie zbiorowej mogiły Polaków zamordowanych przez członków OUN-UPA w Płotyczu
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
Polacy mieszkający na Litwie z Kartami Polaka wręczonymi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Ambasadzie RP w Wilnie, 2008 r.
autor zdjęcia: Bartosz Jankowski
źródło: Fotorzepa
Akcja poparcia dla ustawy o Karcie Polaka, zorganizowana przez Fundację „Wileńszczyzna” i Fundację Wolność i Demokracja przed Kancelarią Premiera, Warszawa, 2007 r.
W bieżącym roku minie 20 lat od rozpadu Związku Radzieckiego. W miejsce dawnych republik radzieckich powstały Litwa, Białoruś i Ukraina. Litwa jest naszym sojusznikiem w ramach NATO i funkcjonuje razem z nami w ramach Unii Europejskiej. Na Białorusi panuje system o cechach autorytarnych. Natomiast Ukrainę można określić jako demokrację zdominowaną przez oligarchię. Mimo tych zmian i różnic Polacy mieszkający na dawnych Kresach do dzisiaj borykają się z wieloma problemami. Nominalnie los Polaków jest teraz lepszy niż w czasach radzieckich. W praktyce bywa różnie. W ostatnich latach na przykład na Litwie Polacy są wręcz zmuszeni do szukania pomocy w instytucjach międzynarodowych, aby uzyskać to, co gwarantuje im konstytucja kraju oraz podpisane umowy międzynarodowe.
Do problemów, z którymi borykali się kiedyś nasi rodacy, trzeba dzisiaj dodać jeszcze nowe, powodowane przez organizacje nacjonalistyczne, dla których Polacy są solą w oku. Nie chodzi tu jednak o jakąś specjalną predestynację Litwinów, Białorusinów czy Ukraińców do „wrodzonego antypolonizmu”. Trzeba pamiętać, że nasi wschodni sąsiedzi długo walczyli o swoją dzisiejszą niezależność i ciągle jeszcze nie czują się jej zbyt pewni. Stąd często bardzo histeryczne reakcje, szczególnie na Litwie, na polskie postulaty rozwoju szkolnictwa w języku ojczystym, wprowadzenie dwujęzycznych nazw na terenach, gdzie...