Rejestr prasowy: czym jest i jakie chroni dobra
20 lat funkcjonowania instytucji prawnej wyrosłej z braku ufności obywateli do organów administracji publicznej nakazuje poddać analizie potrzebę jej egzystencji – uważa sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie
W uzasadnieniu wyroku z 20 lutego 2007 r. Trybunał Konstytucyjny, uznając tryb rejestracji tytułów prasowych za „pewne ograniczenie” wolności prasy, stwierdził, iż nie narusza on istoty tej wolności, gdyż ograniczenia wynikające z obowiązków rejestrowych nie są zbyt uciążliwe wobec wagi „innych wartości konstytucyjnych”, jak ochrona: przed nieuczciwą konkurencją, już istniejących tytułów, klientów przed kupnem innego tytułu, niż zamierzali (P 1/06). Porównując polski system rejestracji prasy z obowiązującym w Niemczech systemem zgłoszeniowym, Trybunał podkreślił, iż na ustawodawcy ciąży obowiązek znajomości realiów społecznych, do których regulacja ustawowa się odnosi, w tym takich jak kultura czy świadomość prawna w obszarze prawa gospodarczego i handlowego, sprawny aparat jurysdykcyjny i egzekucyjny.
Czy dzisiaj realia społeczne dotyczące funkcjonowania rejestru dzienników i czasopism oraz rynku prasowego zmieniły się na tyle, by obywatele, korzystając z wolności słowa, nie doznali ograniczeń związanych z rejestrowaniem tytułów prasowych, zaś sądy mogły się poświęcić swoim obowiązkom konstytucyjnym: wymierzaniu sprawiedliwości?
Zasada formalizmu
Rejestracji podlega tytuł dziennika lub czasopisma. Zasadniczym celem istnienia rejestru, który ma charakter przedmiotowy, jest ochrona nazw istniejących tytułów prasowych, jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta