Urząd skarbowy nie zawsze zwróci nadpłaconą daninę
Gdy wpłacane w trakcie roku zaliczki na CIT przekroczą należny za ten rok podatek, powstaje nadpłata. Zamiast czekać na jej zwrot, możemy zażądać, by została zaliczona na poczet naszych innych zobowiązań wobec fiskusa
Nadpłata wynikająca z rozliczenia zaliczek na podatek powstaje dopiero z dniem złożenia zeznania rocznego.
Chodzi o datę faktycznego złożenia zeznania, a nie upływ terminu jego złożenia. Tak więc podatnicy, którzy złożą deklarację CIT-8 nie czekając na ostatni dzień, mogą też liczyć na to, że szybciej otrzymają zwrot nadpłaty.
Może się również okazać, że podatnik złożył zeznanie roczne, w którym
- wykazał zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek albo
- wykazał nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej.
Wówczas jest uprawniony do złożenia korekty zeznania rocznego wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Do korekty należy dołączyć pisemne uzasadnienie jej przyczyn.
Jeżeli prawidłowość skorygowanego zeznania nie budzi wątpliwości, organ podatkowy zwraca nadpłatę bez wydania decyzji ją stwierdzającej. Jeżeli jednak nie zgodzi się z wyliczeniami podatnika, jest obowiązany do wydania decyzji, w której powinien wykazać wysokość zobowiązania podatkowego i jednocześnie wysokość kwoty nadpłaty podlegającej zwrotowi.
Nadpłata może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta