Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nie wpaść w pułapkę umowy przedwstępnej

07 marca 2011 | Nieruchomości, budownictwo | Grażyna Błaszczak
Aleksandra Dalecka, adwokat, Kancelaria Zdanowicz i Wspólnicy
źródło: Archiwum
Aleksandra Dalecka, adwokat, Kancelaria Zdanowicz i Wspólnicy
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

Sprzedajesz mieszkanie. Zawarłeś umowę przedwstępną. Po chętnym słuch zaginął, choć wyznaczony termin finalizacji transakcji minął. Mimo to nie możesz zawrzeć od razu kolejnej umowy. Najpierw musisz rozwiązać zawartą wcześniej

Aleksandra Dalecka, adwokat, Kancelaria Zdanowicz i Wspólnicy

Rz:  Czytelnik chce sprzedać mieszkanie. Znalazł się chętny, który obiecuje, że gdy tylko dostanie kredyt, kupi lokal. Jak powinien zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania, aby zabezpieczyć się przed stratami związanymi z wycofaniem się potencjalnego nabywcy lub sytuacją, gdy nie dostanie kredytu?

Aleksandra Dalecka:  Przede wszystkim zakres zabezpieczenia sprzedającego mieszkanie zależy od formy, w jakiej umowa przedwstępna zostaje zawarta. I tak, zgodnie z art. 390 kodeksu cywilnego, jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej, przy czym strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.

Jeśli umowa przedwstępna nabycia nieruchomości zawarta została w formie notarialnej, będzie można żądać przed sądem zawarcia na jej podstawie umowy ostatecznej, jeżeli zaś w zwykłej formie pisemnej – sprzedawcy pozostaną roszczenia odszkodowawcze.

Co oznacza w praktyce „uchylanie się" od zawarcia umowy przedwstępnej przez drugą stronę?

Sformułowanie „uchylać się" wskazuje na to, że zobowiązany dopuszcza się świadomie działania lub zaniechania zmierzającego do bezpodstawnego niezawarcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8870

Spis treści
Zamów abonament