Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy od zagranicznej licencji trzeba zapłacić podatek

12 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Karolina Rutkowska

Czy programy komputerowe należy traktować jako należności licencyjne na gruncie zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania? Odpowiedź na to pytanie budzi kontrowersje

Opłaty uiszczane z tytułu licencji za użytkowanie praw autorskich, patentów i innych podobnych dóbr są istotnym źródłem dochodów budżetowych państw.

Z tego właśnie względu  problem opodatkowania takich należności, w sytuacji  gdy licencjobiorca i licencjodawca mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w dwóch różnych krajach, większość państw uregulowała w zawartych przez siebie umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Co wynika z konwencji...

Z konwencji modelowej OECD, na której wzorowała się Polska zawierając takie umowy, wynika, że pod pojęciem należności licencyjnych trzeba rozumieć m.in. należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego.

Ta ogólna definicja należności licencyjnych jest modyfikowana na gruncie poszczególnych umów. Zdecydowana większość z nich nie wymienia jednak w należnościach licencyjnych programów komputerowych ani nie wprowadza ich definicji, co rodzi bardzo duże problemy w praktyce.

Aby uniknąć wątpliwości co do definicji poszczególnych przedmiotów opodatkowania, w tym należności licencyjnych, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowią, że określenia, które nie zostały w nich zdefiniowane, będą miały takie znaczenie, jakie przyjmuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8901

Spis treści
Zamów abonament