Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sektor finansowy: ile dla kadry

12 kwietnia 2011 | Prawo | Anna Hałas
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

Sposób implementowania dyrektywy będzie miał również znaczenie dla międzynarodowych instytucji działających w Polsce – zwraca uwagę radca prawny z kancelarii Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i Wspólnicy sp.k.

U płynął już termin – 1 stycznia 2011 r. – implementowania przez RP dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2010/76/UE z 24 listopada 2010 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE w zakresie wymogów kapitałowych dotyczących portfela handlowego i resekurytyzacji, a także przeglądu nadzorczego polityki wynagrodzeń. Dyrektywa została przyjęta przez organy Unii na fali krytyki podejmowania nadmiernego ryzyka w sektorze finansowym, która pojawiła się w związku z ostatnim kryzysem.

Choć Ministerstwo Finansów przewiduje, że dyrektywa zostanie implementowana do końca drugiego kwartału tego roku, wydaje się to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że nie ma jeszcze żadnego projektu ustawy, która wprowadzałaby zasady w niej przewidziane.

Nowa regulacja powinna objąć tzw. instytucje zobowiązane, czyli banki (w tym spółdzielcze), oddziały zagranicznych instytucji kredytowych, firmy inwestycyjne (domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską), oddziały zagranicznych firm inwestycyjnych działające w Polsce oraz ich kadrę kierowniczą wyższego szczebla, pracowników – których czynności wiążą się z ryzykiem – pracowników sprawujących funkcje kontrolne, wszystkich innych pracowników otrzymujących wynagrodzenie na tym samym poziomie co wymienieni powyżej.

Polityka wynagrodzeń

Oprócz kilku dość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8901

Spis treści
Zamów abonament