Prawidłowe rozstanie z przewlekle chorym to nie lada sztuka
Trudne przepisy o zwalnianiu z pracy z powodu niedyspozycji zdrowotnej zatrudnionego przysparzają kłopotów. Ich interpretacja sprawia, że sprawa trafia przed wymiar sprawiedliwości i odbija się rykoszetem, zwiększając wydatki personalne
Każdy błąd popełniony przez zakład (a o to nietrudno) przy zwalaniu osoby długo chorującej kosztuje go zwykle przynajmniej odszkodowanie, a często powoduje konieczność przyjęcia „poszkodowanego” z powrotem i wypłaty mu wynagrodzenia za czas pozostawania bez zajęcia.
Chodzi przede wszystkim o art. 53 i 41 kodeksu pracy, które przyznają wzmożone gwarancje zatrudnienia podwładnemu przebywającemu na długim zwolnieniu lekarskim.
Im krótszy staż, tym lepsze gwarancje
Przywileje te polegają na tym, że przez całkiem długi okres nie możemy z nim rozwiązać umowy o pracę ani za wypowiedzeniem, ani bez wypowiedzenia.
Ile czasu posada pracownika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta