Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliony na polskie laboratoria

12 kwietnia 2011 | Nauka | Izabela Filc-Redlińska
Młodzi polscy naukowcy mogą liczyć na wsparcie Fundacji. Na zdęciu stypendystka Renata Ewa Perlikowska
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Młodzi polscy naukowcy mogą liczyć na wsparcie Fundacji. Na zdęciu stypendystka Renata Ewa Perlikowska

Naukowa Fundacja Polpharmy obchodzi 10. urodziny. Co przez te lata udało się jej osiągnąć?

Słyszysz „Polpharma" – myślisz „polska firma farmaceutyczna". Ale nie tylko. To również założyciel największej w naszym kraju prywatnej fundacji, której celem jest wspieranie rozwoju nauk farmaceutycznych i medycznych. Trzeba dodać, że z dobrym skutkiem. Dowodem są liczby: w ramach zorganizowanych dotąd dziewięciu edycji konkursu na granty 55 zespołów uczonych otrzymało na swoje badania prawie 15 mln zł.

Historia Naukowej Fundacji Polpharmy rozpoczęła się w 2001 roku. Jej powołanie poprzedziła prywatyzacja firmy, wówczas Starogardzkich Zakładów Farmaceutycznych. Nowy właściciel przywrócił przedwojenną nazwę fabryki (Polpharma), a strategię jej działania oparł na idei odpowiedzialności społecznej. Namacalnym tego skutkiem było utworzenie Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny, jak do grudnia brzmiała jej nazwa.

– Jestem przekonany, że to od naukowców zależy pomyślność i rozwój naszego kraju – mówi Jerzy Starak, przewodniczący rady nadzorczej Polpharmy i inicjator powstania Fundacji. Jego zdaniem różnice poziomu życia pomiędzy Polską a najlepiej rozwiniętymi krajami możemy zniwelować, tylko inwestując w naukę i nowoczesną technologię.

Potrzeby są ogromne. – W porównaniu z innymi państwami Europy wydatki przeznaczane na naukę w Polsce są bardzo niskie – uważa dr Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes zarządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8901

Spis treści
Zamów abonament