Miliony na polskie laboratoria
Naukowa Fundacja Polpharmy obchodzi 10. urodziny. Co przez te lata udało się jej osiągnąć?
Słyszysz „Polpharma" – myślisz „polska firma farmaceutyczna". Ale nie tylko. To również założyciel największej w naszym kraju prywatnej fundacji, której celem jest wspieranie rozwoju nauk farmaceutycznych i medycznych. Trzeba dodać, że z dobrym skutkiem. Dowodem są liczby: w ramach zorganizowanych dotąd dziewięciu edycji konkursu na granty 55 zespołów uczonych otrzymało na swoje badania prawie 15 mln zł.
Historia Naukowej Fundacji Polpharmy rozpoczęła się w 2001 roku. Jej powołanie poprzedziła prywatyzacja firmy, wówczas Starogardzkich Zakładów Farmaceutycznych. Nowy właściciel przywrócił przedwojenną nazwę fabryki (Polpharma), a strategię jej działania oparł na idei odpowiedzialności społecznej. Namacalnym tego skutkiem było utworzenie Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny, jak do grudnia brzmiała jej nazwa.
– Jestem przekonany, że to od naukowców zależy pomyślność i rozwój naszego kraju – mówi Jerzy Starak, przewodniczący rady nadzorczej Polpharmy i inicjator powstania Fundacji. Jego zdaniem różnice poziomu życia pomiędzy Polską a najlepiej rozwiniętymi krajami możemy zniwelować, tylko inwestując w naukę i nowoczesną technologię.
Potrzeby są ogromne. – W porównaniu z innymi państwami Europy wydatki przeznaczane na naukę w Polsce są bardzo niskie – uważa dr Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes zarządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta