Zmiana pracodawcy: kiedy odprawa
Czy pracownikowi przysługuje odprawa, jeśli nie wyraża zgody na przejście do nowego pracodawcy – zastanawia się prawnik z Kunert, Kożuszko, Sanak KKS LEGAL w Warszawie
Jednym ze sposobów obniżenia kosztów prowadzenia działalności jest koncentracja kapitału osiągana poprzez łączenie się podmiotów gospodarczych działających w podobnych lub komplementarnych dziedzinach.
Często w ramach takich zmian organizacyjnych grupy pracowników zmieniają pracodawcę. Sytuację tę reguluje art. 231 kodeksu pracy, zgodnie z którym w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W wyniku takiego przejścia dotychczasowy stosunek pracy wciąż trwa, zmienia się tylko podmiot pracodawcy. Należy przy tym pamiętać, iż co do zasady (z wyłączeniem np. zakładów pracy, w których działają związki zawodowe) o przejściu zakładu pracy (lub jego części) na nowego pracodawcę decydują swobodnie pracodawcy bez udziału pracowników.
Prawo weta
Zdając sobie sprawę, iż nie wszyscy pracownicy muszą chcieć kontynuować pracę na rzecz nowego pracodawcy, ustawodawca przyznał im prawo weta. Zgodnie z § 4 art. 231 k.p. mogą oni bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Uprawnienie to może zostać wykonane w terminie dwóch miesięcy od przejścia zakładu pracy (lub jego części) na nowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta