Obliczamy emeryturę na poprzednich zasadach
Pomimo reformy z 2009 r. część osób nadal ustala świadczenie według dotychczasowych reguł. Wyliczona przez ZUS kwota zależy od wysokości zarobków w czasie zatrudnienia, długości stażu pracy, a także aktualnej kwoty bazowej
Od 1 stycznia 2009 r. dla określonych grup ubezpieczonych zostały wprowadzone nowe zasady obliczania emerytury. Pozostałe osoby mają jednak nadal obliczaną emeryturę na dotychczas obowiązujących zasadach. Chodzi o:
- urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.,
- urodzonych w latach 1949 – 1968, którzy do 31 grudnia 2008 r. spełnili warunki wymagane do uzyskania wcześniejszej emerytury i zgłoszą wniosek o jej przyznanie najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego,
- osób przechodzących na emeryturę górniczą (bez względu na datę urodzenia).
Zasady ustalania wysokości
Emeryturę przyznawaną na dotychczasowych zasadach oblicza się według określonego wzoru. Oddzielnie ustalana jest jej część socjalna oraz części przysługujące za przebyte okresy składkowe i nieskładkowe.
Wzór obliczenia emerytury na dotychczasowych zasadach wynika z art. 53 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta