Jak ZUS ustala podstawę świadczenia
Emerytura obliczana na dotychczasowych zasadach zależy przede wszystkim od zarobków, jakie osoba ubezpieczona osiągała w czasie kariery zawodowej. Im były one wyższe, tym więcej pieniędzy może otrzymać
Wyraża je podstawa wymiaru emerytury, którą ZUS ustala każdemu, kto ubiega się o to świadczenie.
Im wyższa ta podstawa, tym wyższa wysokość emerytury. I odwrotnie: im niższa podstawa wymiaru, tym niższa kwota świadczenia. W interesie ubezpieczonego leży więc, aby podstawa wymiaru była jak najwyższa. A ustala się ją zgodnie z procedurą określoną w art. 15 ustawy emerytalnej. W kilku etapach.
Podstawa wymiaru emerytury to najkrócej mówiąc wypadkowa zarobków uzyskiwanych przez wnioskodawcę w poszczególnych latach kalendarzowych, przeciętnych płac z tych lat oraz aktualnie obowiązującej kwoty bazowej. Ma ona bardzo duży wpływ na ustalenie wysokości świadczenia.
Zarobki porównuje się z przeciętną płacą
Najpierw ZUS ustala przychód z poszczególnych lat, w których wnioskodawca pozostawał w zatrudnieniu. Zazwyczaj jest to 10 kolejnych lub 20 dowolnie wybranych lat. Zarobki z określonego roku porównywane są z przeciętną płacą z tego roku.
Stosunek tych dwóch kwot wyrażony jest w odpowiednim procencie. Taki procentowy wskaźnik ustalany jest dla każdego z wybranych lat kalendarzowych. Później poszczególne wskaźniki są sumowane i wyciąga się z nich średnią (ich suma dzielona jest przez liczbę lat uwzględnianych w podstawie wymiaru).
W ten sposób zostaje ustalony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta