Gdy nie można udowodnić zarobków
Wiele osób, które pracowały, szczególnie w odległych latach, nie jest w stanie udowodnić swoich zarobków. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne
Najczęściej jednak chodzi o brak dokumentacji płacowej z tych lat w przypadku, gdy pracodawca został zlikwidowany lub przekształcony. I w takiej sytuacji z pomocą przychodzą nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2009 r. A konkretnie art. 15 ust. 2a ustawy emerytalnej.
Pozwala on w określonych przypadkach przyjąć do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń (w tym również emerytury) minimalne wynagrodzenie pracowników.
Zgodnie z tym przepisem w przypadku, gdy nie można ustalić podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury i renty, za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta