Niepewne konsekwencje lokowania w FIZ
Podatkowe skutki wniesienia udziałów i akcji na pokrycie certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego zamkniętego budzą wątpliwości
Niejednolite są również orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. W tej sytuacji konieczne byłoby podjęcie przez poszerzony skład tego sądu uchwały rozstrzygającej istniejące wątpliwości.
Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) są efektywnym narzędziem realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć biznesowych. Jednym z czynników rosnącej popularności struktur budowanych na podstawie FIZ są względy podatkowe. Dochody funduszy, niezależnie od sposobu ich późniejszego przeznaczenia, są bowiem zwolnione z CIT.
W połączeniu z inwestycjami FIZ w akcje spółek komandytowo-akcyjnych fundusze te pozwalają na znaczące oszczędności podatkowe nie tylko w odniesieniu do dochodów z tytułu realizacji transakcji kapitałowych, ale również z działalności operacyjnej, takiej jak produkcja, handel czy usługi.
Bariera do likwidacji
Zainteresowanie tworzeniem FIZ nie powinno zatem zaskakiwać. Towarzyszy temu jednak wysoka niepewność co do skutków podatkowych transferu składników majątkowych do funduszu. Wątpliwości dotyczą obejmowania certyfikatów inwestycyjnych FIZ w zamian za wpłaty w postaci przeniesienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta