Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lecznictwo: co nowego w kontraktach

08 lipca 2011 | Prawo | Anna Dyląg
źródło: archiwum prywatne
źródło: Fotorzepa

Nowa ustawa pozwala na zawieranie tzw. umów kontraktowych wszystkim kategoriom podmiotów wykonujących działalność leczniczą – pisze prawniczka z GFKK Grzybczyk Kałuża Kamiński i Partnerzy

Obowiązująca od 1 lipca ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (DzU nr 112, poz. 654; dalej: ustawa) sankcjonuje podawaną w wątpliwość przez niektóre środowiska możliwość zawierania tzw. umów kontraktowych, tj. umów o udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne. Podstawą ich zawierania jest art. 26 ustawy.

Sama treść umów kontraktowych nie uległa zasadniczej zmianie. Nowością jest szczegółowe określenie ich minimalnej zawartości. Umowa powinna określać m.in. miejsce i godziny udzielania świadczeń zdrowotnych, minimalną liczbę osób udzielających danych świadczeń oraz tryb przekazywania udzielającemu zamówienie informacji o realizacji przyjętego zamówienia.

Charakter umów

Takie sformułowanie jest co najmniej dyskusyjne, ponieważ wszystkie trzy elementy mogą zostać uznane za przesądzające o pracowniczym charakterze umowy zgodnie z art. 22 kodeksu pracy. Przykładowo podanie precyzyjnego czasu udzielania świadczeń zdrowotnych może być uznane za świadczenie pracy w określonym przez szpital lub inny podmiot leczniczy czasie. O ile poza dyskusją pozostaje konieczność wskazania miejsca udzielania świadczeń (szpital, przychodnia, konkretny oddział), o tyle bardzo często konkretne godziny ich udzielania były ustalane przez poszczególne praktyki pielęgniarskie lub lekarskie i zatwierdzane przez osobę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8973

Spis treści
Zamów abonament