Historia i biznes
Wydarzenia z przeszłości pasjonują wielu ludzi finansjery. Czy znajomość dziejów może pomóc w biznesie?
– Gdzie jesteś? – pyta przez komórkę Grzegorz Leszczyński, prezes Domu Maklerskiego IDMSA. – W Grodnie – pada odpowiedź. – A możesz być za pięć minut we Lwowie? Jestem tu z klientem.
W ciągu kilku minut Rafał Abratański, wiceprezes DM IDMSA, opuszcza Grodno, po drodze mija Wilno i jest we Lwowie. Właśnie od Abratańskiego pochodzi pomysł, by sale konferencyjne warszawskiego oddziału ich domu maklerskiego ochrzcić nazwami miast z okresu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Są tu także Tarnopol i Bar.
– Chcemy w ten sposób przypominać wszystkim, którzy tu bywają, o Kresach, prowokować rozmowy o historii Polski, o jej dumnych okresach, to budujące i pomaga w biznesie. Przy okazji przemieszczanie się z miasta do miasta, czyli z sali do sali, jest na poziomie werbalnym zabawne – mówi Leszczyński.
Historia Polski z XVI – XIX w., pasja obu prezesów DM IDMSA, jest eksponowana w wielu obszarach pozabiznesowych. Firma wydała kalendarz na 2010 rok pokazujący polskie mapy z kolekcji Tomasza Niewodniczańskiego. Nieżyjący już dziś Niewodniczański był polskim fizykiem jądrowym, przedsiębiorcą, kolekcjonerem i bibliofilem, twórcą jednej z największych na świecie prywatnych kolekcji kartograficznych. Sama tylko kolekcja dotycząca Polski liczyła około 2300 map i widoków polskich miast.
– Podarował ją Zamkowi Królewskiemu, to znany fakt. Mało kto wie jednak, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta