Baza VIES ma jedynie charakter informacyjny
Gdy nabywca nie zarejestrował się jako podatnik unijny nie jest możliwe zastosowanie zerowej stawki VAT, nawet gdy z internetowej strony Komisji Europejskiej wynikało, że posiada on taki status
Tak orzekł WSA w Gliwicach 28 czerwca 2011 (III SA/Gl 2676/10). Spółka sprzedała towary firmie z Czech, która posługiwała się unijnym numerem VAT. Wykazała więc tę transakcję jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT). Organ podatkowy uzyskał informacje, że nabywca ten został wyrejestrowany.
Tymczasem warunkiem uznania transakcji za WDT jest m.in. to, aby nabywca był zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w innym niż Polska kraju UE. Organ wskazał więc, że spółka nie spełnia wymogów określonych w art. 13 ust. 2 ustawy o VAT. Stwierdził, że sprzedaż ta nie może być uznana za WDT i opodatkowana zerową stawką. Trzeba zastosować stawkę taką jak przy sprzedaży krajowej.
Organ określił spółce wysokość zobowiązania, od czego ta się odwołała. Argumentowała, że ze strony internetowej Komisji Europejskiej uzyskała dane, z których wynikało,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta